Radio Maryja Radio Maryja Nasz Dziennik Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej TV Trwam Fundacja Nasza Przyszłość
WWW.RADIOMARYJA.PL > AUDYCJE > Felieton

"Z Ojczyzny Jezusa "

o. dr Jerzy Kraj (2012-06-11)
Pokój i Dobro
Tydzień temu nasza uwaga skupiła się na obchodach VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie (30.05 - 3.06). Dzięki bezpośrednim transmisjom Radia Maryja i telewizji Trwam wiele polskich rodzin poczuło się w jedności z przedstawicielami ponad 150 krajów obecnych z Ojcem Świętym Benedyktem XVI w stolicy Lombardii. Odwołując się do hasła tegorocznego spotkania - "Rodzina: praca i świętowanie" - w homilii Benedykt XVI przypomniał jak ważne jest dla budowania społeczeństwa o ludzkim obliczu "zharmonizowanie czasu pracy i wymogów rodziny, życia zawodowego i macierzyństwa, pracy i święta".
Wśród uczestników VII Światowego Spotkania Rodzin w Mediolanie byli również przedstawiciele rodzin z Ziemi Świętej. Na szczególną uwagę zasługuje obecność trzynastu palestyńskich matek, które przygotowały się do tego spotkania biorąc udział w trzyletnim studium poświęconym roli kobiety w rodzinie i społeczeństwie, zorganizowanym przez Instytut kard. Martiniego przy Uniwersytecie w Betlejem. Wśród nich były również kobiety przynależące do kościoła prawosławnego. Prof. Jozeph Zaknoun, dyrektor Instytutu, zwrócił uwagę na fakt, że rodzina potrzebuje prawdziwych wartości, których źródłem jest Bóg i jego przykazania.
VII Światowe Spotkanie Rodzin było okazją do wspólnej refleksji nad tożsamością chrześcijańskiej rodziny oraz do zaszczepienia w sercach, zwłaszcza młodych mężczyzn i kobiet, świadomości niezastąpionego powołania do chrześcijańskiego świadectwa w sekularyzowanym świecie. Mediolańskie spotkanie miało szczególne znaczenie dla chrześcijan w Ziemi Świętej. Organizatorzy zapowiedzieli bowiem, że wkrótce rozpoczną się prace nad budową Międzynarodowego Centrum ds. Rodziny w Nazarecie. Inicjatywa, którą od początku aktywnie wspierał bł. Jan Paweł II, zrodziła się 15 lat temu podczas II Światowego Spotkania Rodzin w Rio de Janeiro (1997 r.). W czasie pielgrzymki do Ziemi Świętej w roku Wielkiego Jubileuszu 2000 roku Janowi Pawłowi II został przedstawiony model projektu, a papież Benedykt XVI w 2009 r. pobłogosławił w Nazarecie kamień węgielny pod Centrum. W homilii nawiązując do tego wydarzenia poprosił wszystkich chrześcijan o wspólną modlitwę, "żeby ten ośrodek wspierał silne życie rodzinne w tym regionie, by umacniał rodziny i spieszył im z pomocą wszędzie, zachęcając je do wypełniania ich niezastąpionej misji w społeczeństwie (Nazaret, 14. 05. 2009).
Międzynarodowe Centrum Rodziny jest promowane przez Papieską Radę ds. Rodzin, działającą przy Stolicy Apostolskiej. Jego realizację powierzono fundacji założonej na prawie papieskim i kierowanej przez Ruch Odnowy w Duchu Świętym. Odpowiedzialność za Centrum zostanie powierzona międzynarodowej obsłudze, która zadba o realizację specyficznego programu formacyjnego dla rodzin, odpowiednie przyjęcie pielgrzymów oraz planowanie różnorakich inicjatyw duszpasterskich. "Jest to papieska instytucja, w której Ruch Odnowy w Duchu Świętym będzie prowadził posługę animacji", wyjaśnił Salvatore Martinez, przewodniczący wspólnoty. "Pragniemy stworzyć - dodał - jak najbardziej międzynarodową atmosferę. W Centrum zamieszka wielojęzyczna wspólnota osób konsekrowanych, którą będzie wspierał zespół wolontariuszy z Ruchu Odnowy w Duchu Świętym".
Nazaretańskie Centrum Rodziny ma w programie realizację trzech głównych celów. W pierwszej kolejności, jak precyzuje Martinez, "ma być to skarbnica tego wszystkiego co piękne, słuszne i prawdziwe w nauczaniu Kościoła katolickiego o rodzinie". Raz w roku będą organizowane tygodniowe sympozja na temat rodziny przy współpracy konferencji episkopatów z całego świata, uniwersytetów katolickich oraz ruchów kościelnych. Drugim zadaniem będzie promowanie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego w oparciu o podstawowe wartości rodziny. Nazaret jest bardzo odpowiednim miejscem, nie tylko ze względu na wzór życia Świętej Rodziny, ale także dzięki swojej strukturze społecznej, w której chrześcijanie różnych Kościołów sąsiadują ze społecznością muzułmańską i żydowską. Trzecim zadaniem Centrum ma być wspieranie najbiedniejszych rodzin w Ziemi Świętej. Ten społeczny aspekt ma uchronić lokalną wspólnotę chrześcijańską przed pokusą wyjazdu za granicę.
Prace przy budowie Centrum powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Większość dokumentacji jest już zatwierdzona przez władze miasta, a ostatnie pozwolenia powinny zostać podpisane jeszcze w tym roku. Centrum powstanie na szczycie wzgórza, które dominuje nad najstarszą część Nazaretu z bazyliką Zwiastowania Pańskiego. Lokalizacja pozwoli na podziwianie krajobrazów Galilei ze Wzgórzem Przepaści, Górą Tabor aż po Góry Karmelu. Centrum będzie przystanią duchowości i duszpasterstwa rodzin zarówno z Ziemi Świętej jak również z całego świata. Ma mieścić się w nim Ośrodek Duszpasterstwa Diecezjalnego oraz siedziba międzynarodowego komitetu wpierającego rodziny zwłaszcza na Bliskim Wschodzie. Projekt przewiduje audytorium i kościół na 500 miejsc, około 100 pokoi gościnnych dla rodzin, aule spotkań oraz sale zabaw dla dzieci.
Wszystko zaczęło się w Nazarecie i z Nazaretu wyjdzie odnowa rodziny. Ta myśl od początku przyświecała idei stworzenia Międzynarodowego Centrum Rodziny przy Grocie Zwiastowania i sanktuarium domu Świętej Rodziny, która jest wzorem chrześcijańskiego życia rodzinnego. Patrząc na przykład Maryi, Józefa i Jezusa, w jeszcze pełniejszy sposób możemy docenić świętość każdej rodziny.
o. dr Jerzy Kraj OFM

DO GÓRY
Nowości wydawnicze Fundacji "Nasza Przyszłość"

W Naszej Rodzinie - nr 07/2012
MASONERIA POLSKA 2012
Autor książki analizuje sytuacje, które mogą przemawiać za powiązaniem różnych osób i instytucji ze środowiskiem masonerii.
DZIEWCZYNKI Z PRAGI
Przejmująca historia życia uczestniczki Powstania Warszawskiego. Co sprawiło, że wraz z innymi podjęła niebezpieczną walkę z niemieckim najeźdźcą. Obowiązek obywatelski? Miłość do Warszawy i całej ...
KAWA ORKISZOWA
Rozpuszczalna kawa zbożowa z ziaren organicznego orkiszu - zboża o licznych właściwościach leczniczych.
237 ZDROWYCH PRZEPISÓW
Najnowsza książka s. Teresy Pachnik. Zawiera aż 237 przepisów na prozdrowotne potrawy z dodatkiem ziół i naturalnych przypraw.
Konta bankowe Radia Maryja
Konta złotówkowe
- PKO BP S.A. II/O Toruń
nr 69 1020 5011 0000 9602 0012 9130
- Bank Pocztowy S.A. O/Toruń
nr 77 1320 1120 2565 1113 2000 0003
z dopiskiem: "Dar na cele kultu religijnego"
Konta walutowe
EUR - PKO BP S.A. II/O Toruń
ul. Grudziądzka 4, 87-100 Toruń
nr 65 1020 5011 0000 9602 0105 7298
Funty GBP - PKO BP S.A. II/O Toruń
ul. Grudziądzka 4, 87-100 Toruń
nr 08 1020 5011 0000 9502 0105 7306
Dolary USD - PKO BP S.A. II/O Toruń
ul. Grudziądzka 4, 87-100 Toruń
nr 13 1020 5011 0000 9302 0105 7314
(Ofiarodawcy spoza Polski przed numerem konta winni dopisać symbol PL, a po numerze: SWIFT - BPKOPLPW)
Konto w USA
RADIO MARYJA, P.O. BOX 39565
CHICAGO, IL 60639-0565
Konto w Kanadzie
Polish Credit Union
St.Stanislaus-St.Casimir`s
Parishes Credit Union Ltd.
3145 Dundas St. West # 5
Mississauga ON L5L 5V8
Konto Radia Maryja 84 920
Konto Stypendialne 93 225
Radio Maryja © 2012